Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Ağu 16 2015

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Fotoğrafçılık kurs fiyatları, eğitim almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri. Fotoğrafçılık kurslarına talep arttıkça yeni açılan eğitim merkezleri aracılığı ile daha çok kişi eğitim almakta ve kendini geliştirmekte.

Herkese hitap etmesi ve kolay uygulanabilmesi nedeniyle tercih edilen fotoğrafçılık kursları ücretlerini belirli kriterlere göre şekillendiriyor. Amacınız kaliteli bir kursa gitmek iste bütçenizi çok kısıtlamamanızı öneririz.

Ucuz Olan Zamanınızı Boşa Harcar!

Fotoğrafçılık kursları pahalı kurslardan değildir, korkmanıza gerek yok. Belirli standartlara sahip olan eğitim merkezleri birbirine yakın ücretler sunuyorlar. Bu nedenle ufak bir araştırma yaparak bütçenizi önceden ayarlayabilirsiniz.

Fotoğrafçilik Kursu Blog En Yakin Fotoğrafçilik Kurslari En İyi Fotoğrafçılık Kursları

Son zamanlarda artan taleplerle açılan fotoğrafçılık kursları, sektörel olarak firmalara değer kaybettirse de alanında uzman fotoğrafçılık kursları halen kaliteli eğitim vermeye devam ediyor. Bu fotoğrafçılık kursları fiyatlarını kendi kriterlerini belirleyerek oluşturuyorlar.dasar fotografi

Fotoğrafçılık kursu fiyatlarını belirleyen faktörler genel olarak:

 • Ders içerikleri: Temel, ileri ve mesleki atölyelerin ücretlendirmeleri farklıdır.
 • Ders saatleri: Eğitimlerin toplam saatleri kurs ücretlerine etki etmektedir.
 • Eğitmen kadrosu: Ünlü fotoğraf eğitmenlerinden ders almak her zaman karşınıza çıkacak bir şans değil. Bu nedenle fotoğrafçılık kursları eğitmen kadrosunun profesyonelliğine ve bilinirliğine göre ücretlerini belirleyebilirler.
 • Sertifika: Sertifika veren kurslar daha kalitelidir. Bu eğitim merkezlerine harcadığınız parayı düşünmemelisiniz.
 • Profesyonellik ve kurumsallık: Daha profesyonel fotoğrafçı olan kurslar ücretlerini de verdikleri hizmete göre belirliyorlar.
 • Sektördeki deneyim: Eğitim sektöründe deneyim oldukça önemli. Bilgiyi öğrenciye aktarmak uzmanlık gerektiriyor. Yıllardır hizmet veren fotoğrafçılık kursları elbette daha  kaliteli fiyatlar sunacaktır.
 • Özel ve grup eğitimleri: Özel dersler ve grup dersleri farklı ücretlendirilir. Özel fotoğrafçılık derslerinin ücretleri daha fazladır.
 • Kullanılan ekipmanlar: Fotoğrafçılık kursları derslerde ne kadar çok ekipman ve materyal kullanılırsa o kadar fazla ücret talep edebilirler.
 • Kullanılacak aksesuarlar: Öğrenciler için verilen uygulamalı eğitimin önemi daha büyük. Bu nedenle kullanılan aksesuarlar ders ücretlerine eklenebilir.
 • Kullanılacak model sayısı: Stüdyo çekimlerinde modelli çekimlerin ders ücretleri değişebilir. ed8f9c505a109e7464cc9c579835d33dÖzellikle ürün, katalog, model ve still life derslerinin fiyatları her kurs için değişir.
 • Düzenlenen etkinlikler: Fotoğrafçılık gezileri ve turları kurs ücretlerine dahil edebilir ya da dışında tutulabilir. Bu durum eğitim merkezinin inisiyatifine kalmış.
 • Lokasyon: Merkezi olan fotoğrafçılık kursları her zaman daha fazla ücret talep ederler. Kolay ulaşılan ve farklı ulaşım seçeneklerine sahip olanlar tercihleriniz arasına daha kolay girebilir.
 • Etkinliklerde ulaşım ve konaklama giderleri: Ders ücretlerine eklenmeseler de gezilerde ve etkinliklerde oluşan giderleri kursiyerler karşılarlar.

Türkiye’deki fotoğrafçılık kursları içinde bahsettiğimiz niteliklere sahip olanlar genellikle temel eğitim ücretlerini 500 – 650 TL civarında belirlerler. Bu miktarın altında hizmet veren kurumların profesyonel ve kurumsal olduğunu söylemek zordur. Düşük ücretlerle profesyonel bir eğitim alamazsınız. Zamanınızı boşa harcamamak ve nitelikli eğitim almak için bütçenizi biraz geniş tutmalısınız. 

Yorum Yapın

E postanız Yayınlanmayacak